Dünyanın En Tehlikeli Böceği "Öpücük Böceği"
Haber
20 Ekim 2021 - Çarşamba 17:32
 
Dünyanın En Tehlikeli Böceği "Öpücük Böceği"
Bu Böceği Görürseniz Evi Terkedin.
Bilmedikleriniz Haberi
Dünyanın En Tehlikeli Böceği

KAYNAK 1


Orta amerika, güney amerika ve şimdi kuzey amerika'nin baş belası bir böcek. 
Öpücük böceği chagas hastalığına neden olan hastalık taşıyan parazitlerdir. öyle ki tahtakurusu familyasından olan bu böcek türünün en sevdiği şey kandır. kanla beslenen bu parazit malesef bir çok insanın ölümüne sebep olmuştur. genellikle gece yatarken insanlara saldıran bu böcek, daha çok yüz çevresi ve en önemlisi dudaktan kan emmeyi sever. dudaktan kan emmesiyle ve dışkısını bıraktığında ölümcül chagas hastalığına yakalanabilirsiniz. tahtakurusu gibi insanları ve köpekleri uykusunda yakalar. ısırılan yerlerde şişlik ve iltihap olması kaçınılmaz. bu durumda hemen bir doktora başvurmalisiniz. grip gibi başlayan ve sonrasında daha kötü hal alan bu hastalığı erken teşhis şart!

Kayaların, taşların, yapıların çatlakları arasında yaşayıp üreyebiliyorlar. Özellikle park ve bahçeler gibi doğal alanlarda kendilerini gösterebiliyorlar.

KAYNAK 2

Bu böcekler genellikle kan emen omurgalı hayvanlarla barınağı paylaşırlar. Öpücük böceği, suikastçı böcek veya vampir böcekleri olarak da bilinirler. Çoğu türü yabani yuvada yaşayan omurgalılarla ilişkilendirilir ve "sylvatic" triatomin olarak adlandırılır. Bunlar, kemirgenler ya da armadillolarla zemin oyuklarında ya da yarasalar, kuşlarla ağaçlı konutlarda yaşarlar. Ev hayvanlarının barınaklarında insan konutlarında veya insan evlerinin çevresinde (peridomicile) yaşayan az sayıda tür ( 5) buna "evcil" türler denir. Birçok sylvatic türü ev sahibi olma sürecindedir.

Çoğu triamin evde refüjlerde toplanır ve ev sahibi uykuya daldığında ve hava daha serin olduğunda gece boyunca kan arar. Koku ve ısı bu insanları ev sahibine yönlendirir. Nefes nefese gelen karbondioksit, amonyak, kısa zincirli aminler ve karınca asitler, cilt, saç ve omurgalı hayvanlardan ekzokrin bezler triatomi çeken uçuculardır. Vizyon aynı zamanda oryantasyon için üçlü görevi görür. Kabileler, cinsler ve tarif edilen tür sayısı triatominae altfamilisinin monofilastik doğası, moleküler verilerle güçlü bir şekilde desteklenmektedir.

Yaşam döngüsünde eksik metamorfoz geçirirler. Kanatsız bir ilk instar nimf yumurtadan çıkarılır ve 2 mm kadar küçük olabilir. Sırasıyla 2., 3., 4. ve 5. dönem boyunca geçer. Sonunda, beşinci instar iki çift kanat elde eden bir yetişkine dönüşür.19. yüzyılın başında Charles Darwin, Amerika'daki triatominlerin varlığının ilk raporlarından birini, 1839'da yayınlanan ve yaygın olarak The Beagle'ın Voyage olarak bilinen Journal and Remarks'da yayınladı. 

Öpücük böcekleri kan emmeden önce oldukça incedirler ancak daha sonra yuvarlaklaşır ve kanla şişerler ve bu durumda kolaylıkla ezilirler.En çok Şilin ve Peru'nun kuzeyinde bulunur, Öpücük böceklerini bir masanın üstünde koyarsanız, insanlar tarafından çevrili olmasına rağmen bir parmak sunulduysa bu böcek hemen kanınızı emip kendi içine çeker, Öpücük böceği yada bu küçük vampirin tek iyi tarafı açtığı yaranın ağrıya neden olmamasıdır. Ama bu suikast böceğini çok masum yapmıyor çünkü bazı parazitleri insana veya başka bir omurgalı canlıya bulaştırılmakta hiç çekinmiyorlar.

Bu böcek ile ilgili size son bir bilgi daha her yıl bu böceğin öpmesinden yani ısırmaasından dolayı ortalama 10 bin kişi hayatını kaybediyor..

 

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: İzzet Dönmez
Etiketler: Dünyanın, En, Tehlikeli, Böceği, "Öpücük, Böceği",
Yorumlar
Haber Yazılımı