Emekliler Ocak Ayın'da Ne Kadar Zam Alacak?
Haber
04 Aralık 2021 - Cumartesi 23:43
 
Emekliler Ocak Ayın'da Ne Kadar Zam Alacak?
Ocak 2022 de Emeklilere Verilecek Olan Zam Oranları Şekillenmeye Başladı.
Ekonomi Haberi
Emekliler Ocak Ayın'da Ne Kadar Zam Alacak?

Memur ile emeklilerin zam oranları farklı yöntemle belirleniyor.

Memur ve memur emeklisinin zam oranları toplu sözleşme görüşmeleri ile belirleniyor. Ayrıca yine memur ve emekliye 6 ay da bir enflasyon farkı yansıtılıyor.

İşçi ve Bağ-Kur emeklisinin zam oranları ise 6 aylık dönemler halinde ve geçmiş enflasyon oranları baz alınarak belirleniyor.

Buna göre, 2021 yılı Temmuz-Kasım dönemini kapsayan 5 ayda gerçekleşen enflasyon, memur ve memur enflasyonun 'enflasyon farkını', işçi ve Bağ-Kur emeklisinin de ana zammının belirlenmesinde etkili olacak.

Enflasyon kasım ayında yıllık yüzde 21,31 olarak açıklandı. Artış ise yüzde 3,51 oldu. Aylık enflasyon son 5 ayda sırasıyla yüzde 1.80, 1.12, 1.25, 2.39 ve 3.51 artmış. Toplamı yüzde 10.07 yapıyor. Bu rakamlara göre enflasyon farkı yüzde 7'nin üzerinde oluyor.

Beş aylık enflasyon rakamı baz alındığında, işçi ve Bağ-Kur emeklisinin Ocak ayında alacağı zam oranı yüzde 10'nun üzerine çıkmış oldu. Kesin rakam ise Aralık ayı enflasyon rakamı ile belli olacak. Aralık ayı enflasyon rakamının yüzde 3'ler düzeyinde çıkması halinde işçi ve Bağ-Kur emeklisinin alacağı zam oranının yüzde 13-15 arasında olacağı tahmin ediliyor.


Kaynak:https://www.sgkrehberi.com/

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: İzzet Dönmez
Etiketler: Emekliler, Ocak, Ayın'da, Ne, Kadar, Zam, Alacak?,
Yorumlar
Haber Yazılımı