Günümüz İlişkileri Neden Uzun Süreli Ve Ciddi Olmuyor?
Haber
05 Mayıs 2021 - Çarşamba 22:30
 
Günümüz İlişkileri Neden Uzun Süreli Ve Ciddi Olmuyor?
Ciddiyetsizlik durumu birazda sizin ne aradığınızla bağlantılı bir durum.
Bilmedikleriniz Haberi
Günümüz İlişkileri Neden Uzun Süreli Ve Ciddi Olmuyor?

Ciddi bir ilişki kurmanın giderek zorlaşması, ilişkilerin çoğunlukla çok hızlı yaşayıp tüketilmesinden kaynaklıdır. hız manyağı olduk hepimiz. halbuki o kadar da iyi bir şey değil. insanın duygusal adaptasyonu her şeyi hızlı yaşayıp tüketmeye uygun değil. doğayı gözlemleyin, doğa yavaştır. güneş yavaş yavaş doğar, yavaş yavaş batar. sonra yeniden yavaş yavaş doğar.ayrıca ilişki her zaman iki taraflıdır hatasıyla sevabıyla. her şey size ve her şey karşı tarafa bağlı değildir. ilişkide bir başarısızlık varsa iki tarafındır. karşı tarafa küfretme derecesine geldiysen onu hayatına kabul eden kendine küfür edersin aslında. bu yüzden ilişki kurmakta başarısız olup da ağlamanın manası yok...

 

Ciddiyetsizlik durumu birazda sizin ne aradığınızla bağlantılı bir durum. etrafınızdaki insanlar da buna büyük etken. beyazın içinde mavi aramak gibi bir şey. bulmak zor ama bulunursa da talan etmemek gerekiyor. zor olmasının en büyük sebebi ise yine biziz; duygudurumumuz. ilk önce ne istediğimize tam olarak karar verelim. bu karar süreci yıllarca sürebilir; fakat sabırlı olmamız ve bu süreçte kendimize daha çok yönelmemiz lazım. kendimizle ilgili çözemediğimiz ne varsa çözmeliyiz. aksi takdirde ilişkide ne istediğini bilmeyen, dengesiz biri olarak ortaya çıkıyoruz.

 

Kadın olsun, erkek olsun elinizin altında bir başkasına anında ulaşım imkanı veren cep telefonları ve telefonlardan öte instagram, facebook, tinder, swarm vs daha adını yazmakla bitiremeyeceğim birçok uygulama varken kimse ciddi ilişki kuramamaktan ya da ciddi ilişki bulamamaktan yakınmasın. hepimiz sadece zevkleri, hazları, anları tüketip bitirme derdindeyiz. sonra gelsin like'lar, sağa kaydırmalar, tanımadığın kişilere mesajlar, arkadaşlık teklifleri ve bir sürü böyle hareket... kimsenin kimseye eyvallahının kalmadığı, herkesin birbirini maddi manevi nasıl beceririm kafasında olduğu bir hal almış ortalık. tinder'dan ya da farklı bir sosyal medya platformundan tanışıp buluşan kişiler daha masadan kalkar kalkmaz ellerine cep telini alıp tanımadığı kişileri like'lıyor ya da sağa kaydırıyor. kadını "ortalık erkek kaynıyor elimi sallasam ellisi", erkeği "bana kadın mı yok" kafasında. en ufak bir şeyde iki taraf da çekip gidiyor ve başkasını arıyor. duygular yitirilmiş, buluşmalar östrojen ve testesteron kokar hale gelmiş . bu gerçeği yaratan yine sen, ben, biziz. hal böyleyken kimse "obiii ban ciddi ilişki aroyorum yaaa" diye ağlamasın. önce kendimiz ciddi olalım, ondan sonra ilişkiye ciddiyet katabiliriz. ortalık taze et peşinde koşan erkekler ve para/statü peşinde koşan kadınlarla dolmuş. ne ara türedi bunlar, hani kalbiniz?

 

Ciddi bir ilişki kurmanın giderek zorlaşması tüketim çağında normal olan bir durumdur. sadece eşyaların değil, insanların da hızla tüketilmesine sebep oluyor kapitalizm. bizler de bu durumdan kolaylıkla etkilenebilecek kadar zayıf ve aptal olunca ortaya bu sonucun çıkması normalleşiyor.

Kendimizi karşımıza çıkan birine biraz anlatıp kaçma peşindeyiz. çünkü dışarda bir sürü alternatif var ve bir kişiye saplanıp kalmaktansa onları da tatmayı tercih ediyoruz. bunun adına da "heyecan" diyoruz. karaktersizliklere kılıf uydurmanın yaygınlaştığı bir çağdayız.

Karşısındakini kaybetmemek için mücadele eden biri ise hoş görülmüyor artık pek. seviyeli ve güzel ilişkilere, bağlılığa çok değer verdiğini söyleyen tipler tarafından bile "üstüne fazla düşen, kaybetme korkusu yaşayan bir ezik" olarak görülüyor. ve kimse de haksız değil, herkesin mantıklı sebepleri var. çorap tüketir gibi insan tüketen birine bunları anlatmaya çalışsanız suçlu yine siz olursunuz.bakın ciddi bir ilişki kurmanın giderek zorlaşması gerçekten doğru. özellikle iki üç yıldır buna dikkat ediyorum. kendim de dahil çevremdeki birçok ilişki daha tanışma aşamasında bitiyor. hatta başlamıyor bile.

 

Tüketiyoruz tüketim çağındayız ve her şeyi düşüncesizce tüketiyoruz. sabırsızız, tahammülsüzüz. en ufak bir hataya bile tahammülümüz kalmamış. "bununla mı uğraşacağım, yoluma bakarım, x gider y gelir" kafasındayız ki çok zararlı olduğunu düşünüyorum. hayatımıza giren her insan eşsiz, kimse bundan bir önceki veya sonraki kişinin aynısı olmayacak ve biz bunun farkında değiliz. evet kimse vazgeçilmez değil ama kimse birbirinin aynısı da değil. bunu asla düşünmüyoruz. buna kıymet vermiyoruz.bir de ciddi şeyler kuramamamızın bir diğer nedeni karakter yapımız bence. twitter'da bazen okuduklarıma şaşırıyorum. insanlar arası ilişkiler bile cıvık. insanların birçok flörtü var. o olmazsa başkası olur diye bakıyor ve hatta sanki ellerinde bir çizelge var gibi her özelliğe tik koyuyorlar, "hmmm, evi var (tik), arabası yok (çarpı)" gibi...

 

Ayrıca özellikle erkeklerde fark ettiğim şey de şu: bir kadına ilgi gösterip, zaman geçirip uğraşmaktansa fuckbuddy ilişkisini tercih ediyorlar. fuckbuddy ilişkisinde kadının nazını niyazını çekme derdi olmadığı için, istediği zaman resti çekebileceği için kolaylarına geliyor,fakat bilmiyorum, böyle bir ilişki tarzı insanın bence yaşamına da yansır. birileriyle bağ kuramayan, bundan kaçınan bir insanın normal ilişkileri ne kadar yüzeysel olmayabilir, ne kadar sağlam olabilir merak konusu...

 

Ekşi Şeyler

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: İzzet Dönmez
Etiketler: Günümüz, İlişkileri, Neden, Uzun, Süreli, Ve, Ciddi, Olmuyor?,
Yorumlar
Haber Yazılımı