İzinden Dönecek Hükümlülerin Neler Yapması Gerekiyor.?
Haber
12 Kasım 2021 - Cuma 05:40
 
İzinden Dönecek Hükümlülerin Neler Yapması Gerekiyor.?
Hükümlüler Ve Yüükümlülerin İzni 30 Kasımda Son Buluyor.
Ulusal Haber Haberi
İzinden Dönecek Hükümlülerin Neler Yapması Gerekiyor.?

Covid 19 tedbirleri kapsamında geçtiğimiz yıl 14 Nisan tarihinde izinli olarak infazlarını dışarıda tamamlamakta olan hükümlülerin ve denetimli serbestlik uygulanacak yükümlülerin izin süreleri bu ay sonu yani 30 Kasım 2021 tarihinde son buluyor.

 
Konu ile ilgili Ceza ve Tevkifevleri genel müdürlüğünden yapılan duyuruda iznin 30 Kasım tarihinde biteceğinin duyurulmasının yanı sıra izinden Cezaevlerine dönecek olan hükümlülerin dönmeden önce neler yapması gerektiği de bildirildi.
 
 
Konu ile ilgili Ceza ve Tevkifevleri genel müdürlüğünnün yaptığı duyuru ise noktası virgülüne şu şekilde
 
 

7242 sayılı Kanun ile hüküm altına alınan 5275 sayılı Kanun‘un Geçici 9. maddesi kapsamında, Kanun’un yürürlüğe girdiği 14 Nisan 2020 tarihinden itibaren, açık ceza infaz kurumlarında bulunanlar ile kapalı ceza infaz kurumunda bulunup da açık ceza infaz kurumlarına ayrılmaya hak kazanan hükümlüler ve denetimli serbestlik tedbiri uygulanarak cezasının infazına karar verilen yükümlüler izne gönderilmiş olup yasa gereği izin süreleri 30 Kasım 2021 tarihinde son bulacaktır.

 

Ceza infaz kurumlarının toplu yaşanılan yerler olması nedeniyle, Sağlık Bakanlığı Bilimsel Danışma Kurulu tavsiye kararları doğrultusunda ceza infaz kurumlarında alınan tedbirlerin yanı sıra KOVID-19 izninden dönecek olan hükümlülerin;

 

-Aşı yaptırmayanların mümkün olan en kısa sürede aşılarını yaptırmaları, aşıları eksik olanların da Sağlık Bakanlığının aşı şemasına uygun şekilde aşılarını tamamlamaları,
-Kuruma gelmeden önceki son 14 günü kapalı ve kalabalık ortamlardan uzak geçirmeleri,
-Kuruma girişlerinden 48 saat önce PCR testlerini yaptırmaları,
-Kuruma girişleri esnasında maske, mesafe ve hijyen kurallarına uymaları ve HES kodlarını yazılı olarak yanlarında bulundurmaları, gerek kendileri, gerekse ceza infaz kurumlarında barındırılan diğer hükümlülerin sağlığı açısından önem arz etmektedir.

 

Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonraki süreçte de hükümlülerin sağlığının korunması bakımından tüm tedbirler titizlikle uygulanacaktır.

 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: İzzet Dönmez
Etiketler: İzinden, Dönecek, Hükümlülerin, Neler, Yapması, Gerekiyor.?,
Yorumlar
Haber Yazılımı