Türk Tarihinin En Çok Cinayet İşleyen Seri Katili.
Haber
11 Temmuz 2021 - Pazar 03:05
 
Türk Tarihinin En Çok Cinayet İşleyen Seri Katili.
Türkiye Tarihinin En Çok İnsan Öldüren Seri Katilinin 50 Kişiyi Öldürdüğü Sanılıyor.
Bilmedikleriniz Haberi
Türk Tarihinin En Çok Cinayet İşleyen Seri Katili.

"Tornavidalı katil" lakaplı Türk seri katil ve kundakçı. Yavuz Yapıcıoğlu, Türkiye'de öldürdüğü kurbanların sayısı en fazla olan katil kabul edilmektedir. Yapıcıoğlu Emniyet Genel Müdürlüğü'nün kayıtlarına göre 18, kendi yakınlarına göre bazı kaynaklarda 40 bazı kaynaklarda ise 43 kişinin ölümünden sorumludur. Adana ilinde 1967 yılında doğan Yapıcıoğlu'nun dokuz kardeşi bulunmaktadır. 25 Aralık 2002 tarihinde, Tekirdağ ilinde görülen bir duruşmada aile sevgisinden yoksun olarak büyüdüğünü iddia etmiştir. Babasının başka bir kadınla ilişkiye girdiğini ve bu nedenle üvey annesinin yanında ilkokul ile ortaokulu okuduğunu beyan eden Yapıcıoğlu, yine kendi ifadesinde okulda hep sınıf birincisi olduğunu beyan etmiştir.

 

Yakalandıktan sonra verdiği ifadede cinayetleri kendisinin işlemediğini, içindeki diğer adamın bunları yaptığını söylüyordu. genel olarak "deli taklidi yapan akıllı bir insan" görüntüsü çizen ama işlediği cinayetlere baktığımızda aklından dehşete kapılarak şüphelendiğimiz yapıcıoğlu, cinayet işlemeye başladığı zaman durmak bilmiyor, aynı gün içerisinde beş kişiyi öldürdüğü bile oluyordu. yapıcıoğlu defalarca yakalandı ancak her seferinde "cezai ehliyeti olmadığı" gerekçesiyle salınıverdi. kaldırıldığı hastahanelerdeki koğuş arkadaşlarını ve hasta bakıcıları dövdü, birçoğunu soyarak işkence etti, bazen "isa" bazen de "atatürk" olduğunu iddia etti. zaman zaman, ne idüğü belirsiz bir "ışık" tarikatından bahsetti. kaldığı koğuşu ateşe verdi.

 

Dışarıda olduğu süre içerisinde abisinin dükkanını yakmaktan anneannesini öldürmeye; simit parası istediği birisini para vermediği gerekçesiyle ankara otogarında şişlerken, işlediği bu cinayeti o an gören bir adamın boğazını garın içinde kesmeye kadar birçok dengesiz davranışta bulundu. hep kaçtı, kurtuldu. yakalandığında yine salıverildi. bu süreçte trajikomik hadiselere de neden oldu; babasıyla yaşadığı bir polemiğin ardından babasını öldürmeye çalışırken babasının açtığı pompalı tüfek ateşi sonucunda adana’daki evinden kaçarak ayvalık’taki anneannesine sığındı. anneannesinin annesi hakkındaki sözlerine burada sinirlenen yapıcıoğlu, anneannesini kafasına kül tablası vurmak suretiyle öldürdü. bu olayı duyan anne yapıcıoğlu, bir gün sonra kalp krizinden öldü. 

 İlk cinayetini 1994 yılında İstanbul ilinde komşusu olan bir genç kızın kendisine "Günaydın" demesinin ardından, kızla kavga etmesi ve ardından genç kızın nişanlısıyla kavga ettikten sonra kavgada 3 kişiyi öldürerek işlemiştir. Yavuz'un bıçakladığı 20 yaşındaki Sait Korkmaz isimli genç olay yerinde vefat etmiş, olay yerinden kaçarken durdurduğu otomobil sahibini de kendisine direndiği için öldürmüştür.

 

Meydana gelen bu olayın ardından İstanbul Avcılar'da yakalanan Yavuz, deli taklidi yapmış ve bu nedenle Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'ne sevk edilmiştir. Hastane kayıtlarına göre, hastanede çırılçıplak soyunarak, "Ben İsa'yım" şeklinde bağırmış, tutulduğu adli koğuşu yakmış ve hasta bakıcılara saldırarak yaralamıştır. Koğuş arkadaşlarına da saldırarak yaralayan Yavuz'a, daha sonra yargılama süreci esnasında hastaneden 2005 yılında mülga hale gelen eski 765 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 46. maddesi doğrultusunda işlediği cinayetlerden dolayı serbest bırakılmasını sağlayan cezai ehliyeti yoktur raporu verilmiştir.

 

Hastaneden çıkarılmasının ardından Yapıcıoğlu, İstanbul'da Pertevniyal Lisesi'nin önünde tartışan okul hademesi ile kız öğrencinin tartışmasına karışarak, kız öğrenci ile arasına giren hademeyi bıçaklayarak öldürdü. Cinayetten sonra Adana iline kaçtı. Adana ilinde basit nedenlerde üç kişiyi daha öldürdü. Adana ilinden tekrar İstanbul iline kaçtığı esnada, otobüs Ankara ilinde mola verdiği esnada tanımadığı bir kişiden kendisine simit almak amacıyla para istedi. Şahıs parayı vermediği için onu takip ederek, şişledi ve öldürdü. Bu esnada cinayeti gören bir kişiyi daha kovalayarak boğazını keserek öldürdü.

 

Yavuz 1998 yılında bazı kaynaklara göre ısmarladığı bir dondurmayı yemeyen Belçikalı bir turisti bıçaklamış ve öldürmek istediği esnada bacağından vurularak etkisiz hale getirilmiştir. Başka bir abisinin Tekirdağ ili Çorlu ilçesinde bulunan işyerine giden Yavuz, burada kendisine harçlık vermeyen abisinin dükkanını kundaklamıştır. Ayrıca bununla da yetinmeyen Yavuz, iki akrabasının daha evlerini kundakladıktan sonra İstanbul Silivri'de ikamet eden babasının evine giderek onu öldürmek istemiştir. 2000 yılında babası Selim Samih kendisini öldürmek için gelen oğlunun elinden ancak ona pompalı tüfek ile ateş ederek yaralı bir şekilde kurtulmuştur. Olayın ardından bazı kaynaklara göre Balıkesir iline bağlı Edremit ilçesinde yaşayan bazı kaynaklara göre ise Adana ilinde yaşayan anneannesinin yanına kaçan Yavuz, bu evde 3 gün süreyle kalmıştır. Son gün, anneannesinin kendisine söylediği bir sözü kaldıramayarak onu başına kül tablası ile vurarak öldürmüştür. Meydana gelen olayı öğrenen annesi ise bundan iki gün sonra ölmüştür. İşlediği cinayetlerden sonra yakalanan Yapıcıoğlu raporu nedeniyle hastaneye gönderiliyor ancak bir yıl tedavi süresi dolmadan salıveriliyordu.

 

Bu olayların ardından Yavuz, yine Tekirdağ ili Çorlu ilçesinde bulunan abisinin yanında kalmaya başlamıştır. 24 Aralık 2002 tarihinde Çorluspor Tesislerinde bekçilik yapmakta olan 44 yaşındaki Hüseyin Yamuk ile Organize Deri Sanayi Sitesinde tornacılık yapan Özcan Karagözoğlu'nu ve bir şirkette bekçilik yapmakta olan ve sokakta karşılaştığı 43 yaşındaki Şakir Temürçi isimli şahısları başlarına tornavida saplayarak öldürmüştür. Cinayetlerin ardından Tonguç Camii'ne giden Yavuz, burada sabah namazını kıldırmakta olan imam Salih Baş'a saldırmış fakat cemaatin müdahale etmesi sonucunda buradan kaçmış ve Salih Baş yaralanmıştır.Polis ekipleri, Yavuz'u aynı gün öğleden sonra sokakta yakaladığında, Yavuz kendisini yakalayan polislere "Tornavidayı attım, cinayetlerin sebebini kung-fu biliyor" dediği iddia edilmiştir.

 

Meydana gelen son cinayetlerin ardından kovuşturma kapsamında tekrar Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'ne gönderilen Yavuz'a, bu defa daha önce deli numarası yaparak doktor raporu aldığını beyanla, 2003 yılı Nisan ayında raporu iptal edilmiştir. Bunun üzerine Yavuz, Tekirdağ Kapalı Cezaevine sevk edilmiştir. Ağabeyi Yıldır Yapıcıoğlu'nun medyaya "Avcılar sapığı kardeşimdir" demeçleri üzerine, Yavuz ile ilgili soruşturmanın kapsamı genişletilerek 1992 ve 1993 yıllarında Avcılar'da işlenen ve zanlıları tespit edilemeyen soruşturmalar ile ilgili soruşturmalar yapılmıştır. Yavuz, duruşması yapılan mahkemeler esnasında da kendisinin "Gerçek Atatürk" olduğunu söylemiştir.

 

Tekirdağ ili Çorlu ilçesinde Şakir Temürcü'yü öldürmekten 28, Salih Baş'ı öldürmeye tam teşebbüsten ise 16 yıl hapis cezası bulunan Yavuz hakkında yapılan bir başka cinayet yargılaması nedeniyle 20 yıl daha hapis cezası verilmiştir.Aldığı cezaların toplamı 64 yıl kadardır. Yavuz'un işlediği cinayetlerin neredeyse tamamında, mağdur ve mağdureler tamamen birbirleri ile ilgisi olmayan kişilerdir. Bu doğrultuda, Yavuz Türkiye'de bir seri katil kabul edilmektedir. Öldürdüğü kişilerin sayısı bakımından da, Cumhuriyet tarihinin en çok insan öldüren seri cinayet katili sayılmaktadır.

 

 

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: İzzet Dönmez
Etiketler: Türk, Tarihinin, En, Çok, Cinayet, İşleyen, Seri, Katili.,
Yorumlar
Haber Yazılımı