Türkiye'nin En Ünlü Mafya Babaları Ve Kabadayıları.
Haber
06 Haziran 2021 - Pazar 22:19
 
Türkiye'nin En Ünlü Mafya Babaları Ve Kabadayıları.
Türkiye'den bu güne dek bir sürü mafya babası ve kabadayı geçti.
Bilmedikleriniz Haberi
Türkiye'nin En Ünlü Mafya Babaları Ve Kabadayıları.

DÜNDAR KILIÇ

 

1935, sürmene doğumlu. ünlü kabadayılardan avni çakıroğlu’nu silahla yaralayarak ünlenen kılıç, bu dönemde adam yaralama ve ruhsatsız silah taşıma suçları nedeniyle cezaevine girmiştir. 1984 senesinde yapılan ünlü ”babalar operasyonu” kapsamında sorguya alınmıştır. kızı uğur kılıç’ın de içine karıştığı civangate skandalında adı geçen kılıç, susurluk skandalıyla ardından türkiye büyük millet meclisi araştırma komisyonu tarafından ifade vermeye çağrılmıştır. 1994 senesinde turgut özal’ın eşi semra özal’ın özel ricasıyla selim edes ve engin civan isimleri arasındaki anlaşmazlığı çözmek için aracı olmuştur. dündar kılıç, arabuluculuğu sebebiyle damadı olan alaattin çakıcı ile karşı karşıya gelmiştir. kızı uğur kılıç, çakıcı’dan ayrıldıktan hemen sonra çakıcı’nın adamları vurulmuştur. dündar kılıç, 1999 yılının 10 ağustos günü istanbul’da üst solunum yetmezliği sebebiyle hayatını kaybetmiştir.

 

KÜRT İDRİS(İDRİS ÖZBİR)

 

1937, Kars doğumlu. 1980 yıllarında kulüplerde ve barlarda fedailik yapan kürt idris, hazine arazilerini parselleyip satmak, çek-şenet tahsilatı yapmak, kasten adam yaralamak, adam kaçırmak ve ulusrarası civaoksit kaçakçılığı yapmak suçlarından aranmıştır. ölmeden önce gazetecilere verdiği bir demeçte; “mustafa kemal’e, ismet paşa’ya, kenan evren’e ‘baba’ diyen bu millet bana da baba demiştir, sağ olsun” demiştir. özbir’in, ibrahim tatlıses’i ve bülent ersoy’u kendi himayesine alıp yeraltı dünyasından isimlerle tanıştırdığı iddia edilmiştir. idris özbir yargılanmaya devam ederken 2002 yılında akciğer kanseri nedeniyle hayatını kaybetmiştir.

 

HASAN HEYBETLİ

 

Siirt doğumlu. Hasan Heybetli, Arap Hüso takma ismiyle tanınan zamanın ünlü kabadayılarından Hüseyin Heybetli’nin oğludur. 1979 yılında babası ölünce, işleri tamamen eline alıp İstanbul meyve ve sebze hali’nin haraç işine başlamıştır. birçok kez kasten adam yaralama ve haneye tecavüz olaylarında yer aldığı iddia edilmiştir. Muazzez Abacı’ya aşık olan hasan heybetli, uzun seneler boyunca sanatçıyı evliliğe razı etmek için uğraşı verip magazin haberlerinin gündemi olmuştur. abacı’nın çalıştığı tüm gazinolara her gün 24 adet aşkı simgeleyen kırmızı gül gönderen ve Muazzez Abacı’ya ait evin önünü çiçeklerle donatan hasan heybetli, abacı ile iki kısa evlilik gerçekleştirmiştir. muazzez abacı ile ikinci defa nişanlı olduğu sırada iki kişiyi öldürmüştür. 2004 yılında şarkıcı Kader Çetintürk’ün de adının karıştığı bir gaspa teşebbüs davasından 2 yıllığına cezaevine gönderilmiştir.

 

SEDAT PEKER

 

1971, Sakarya doğumlu. gençliğinde kendisine “reis”, “ruh adam” ve “köroğlu” lakapları takılan Peker, “uyuşturucuyla mücadele eden baba” olarak tanınmıştır. barmen oğuz atak cinayeti, çete olaylarına karışmak, tehditle tahsilat yapmak, zorla alıkoymak suçlarından ay boyunca aranan peker, teslim olacağını bildirerek 19 ağustos 1998'de Romanya’dan Türkiye’ye getirilmiştir. hapiste kaldığı sürede kokoreç makinesi, cıne 5 dekoderi, ekmek kızartma makinesi ve dikiş makinesi gibi eşyaların teminatını sağlayan peker, kaldığı 50 kişilik koğuşun tabanını halıfleksle kaplattı, duvarlarını boyattı, tuvaletleri kırılıp yaptırdı, yüz koyun kestirip tutuklu ve hükümlülere dağıttı. İstanbul dgm savcılığı, ekim 1998'de peker ve adamları hakkında 7.5 yıla kadar hapis istemiyle dava açmıştır. tahliye edildikten sonra basına açıklama yapan peker, mhp’li olmadığını söyleyerek, siyasi görüşünün pantürkist-turanist olduğunu belirtmiştir. 2004'te cumhuriyet savcısı’nın kararıyla Sedat Peker cezaevine gönderilmiştir. “kelebek operasyonu” sonucunda 12 yıl hapis cezası alan Sedat Peker, avukatı özge yılmaz ile 30 mayıs 2008’de evlenmiştir. peker, 2014 yılında tahliye olmuştur. 2015 yılında rize’de bir mitingde barış için akademisyenler hakkında sarfettiği sözler hakkında soruşturma açılmıştır. yaşamına istanbul’da devam etmektedir.

 

ALAATTİN ÇAKICI

 

1953, Trabzon arsin doğumlu. gençlik yıllarında şişli’de ülkücü gruplara dahil olan çakıcı’nın suç dosyası bir iett görevlisini bıçakla yaralamasıyla açılmıştır. siyasi sebeplerden dolayı 41 kişinin ölümüne sebep olduğu söylenmektedir. çek-senet işlerine girmiştir, ankara’da eğlence mekanlarına haraç baskınları yapmıştır. eski karısı uğur çakıcı’nın cinayeti sebebiyle aranan alaattin çakıcı, o sırada canlı yayında doğru yol partisi genel başkanı tansu çiller’le ilgili yaptığı açıklamalarıyla flash tv’nin basılmasına sebep olmuştur. iddiaya göre mit ile olan bağlantıları sayesinde 1987 yılında ”babalar operasyonu” olarak bilinen operasyonlarda Türkiye’nin önde gelen mafyaları gözaltına alınırken çakıcı gözaltına alınmamıştır. borsacı Adil Öngen’e, pamukbank genel müdürü burhan karaçam’a, emin cankurtaran’a, Hıncal uluç’a, cavit çağlar’a ve engin civan’a yönelik saldırıların azmettiricisi olarak suçlanan Alaattin akıcı,1992 yılında sahte bir pasaport ile yurtdışına kaçmıştır. 17 ağustos 1998'de Fransız polisinin düzenlediği bir operasyon ile nice şehrinde yakalanmıştır. kandıra f tipi cezaevi’nde tek kişilik bir odaya konan alaattin çakıcı’nın zamanının büyük bölümünü muhabbet kuşuyla geçirdiği belirtilmiştir. alaattin çakıcı’nın darbe girişiminin ardından denetimli serbestlik süresini 1 yıldan 2 yıla çıkaran ve cezaevlerinden toplamda 93 bin kişinin tahliye edilmesi planlanan süreçte tahliye olacağı iddiaları gündeme gelse de bolu cumhuriyet başsavcılığı bu yöndeki iddiaları yalanlamıştır. çakıcı, infaz yasası kapsamında nisan 2020'de tahliye edildi.

 

İNCİ BABA(MEHMET NABİ İNCİLER)

Türk Mafyası’nın en farklı önderiydi İnci Baba, nüfusa kayıtlı ismi ile Mehmet Nabi İnciler… Kısmen anlattığı anılarını tamamlasa, müthiş bir dizi senaryosu çıkabilirdi. Discovery Channel, National Geographic gibi belgesel kanallarında Türk Mafyası ile ilgili bir yapımda adından ve yaptıklarından bahsedilmişti.

İnciler, Urfa doğumluydu. Kartvizitinde yazan mesleği ‘müteahhit’ idi. İş hayatına Ankara’da başlamış, zamanla bölgesinin en tanınmış/etkili ‘babası’ olmayı başarmıştı. Daha çok devletten aldığı taahhüt işleri ile palazlanmıştı. Devlet bürokrasini iyi tanımış, zaaflarını değerlendirip menfaat sağlamıştı. Zamanında verilmeyen bir ‘hakedişi’ni İmar ve İskan Bakanlığı’nın ilgili bölümünü pompali tüfekle basarak tahsil ettiği yakın çevresinde anlatılırdı. Yıllar boyu, pekçok kamu ihalesinin İnci Baba aracılığıyla, yüzde 10’luk komisyon karşılığında dağıtıldığı iddia edilmiş, gazetelerde yazılmıştı.

İnci Baba; mesleğinin/sektörünün piri Al Copone’nin Şikago’daki mezarını ziyaret edip, şanına uygun/muhteşem çelenk bırakmış, ruhuna fatiha okutmuştu. Yanında dönemin çok tanınmış, nefesi çok kuvvetli imamını götürdüğü iddia edilmişti.

İnci Baba; iflah olmaz bir ‘hayvan sever’di. Televizyonlarımızda bir dönem fırtına gibi esen Dallas dizisinin sıkı hayranıydı. Evinde iki Bengal kaplanı beslerdi. Dizinin iki ünlü ismi Ceyar ve Sue Allen adını taşırlardı! Zamanında ödeme yapmayan senet sahibinin evinin kapısının önüne kaplanlarını bırakıp, borçlunun korkmasını, parasının getirilmesini sağlardı. 

İddialara göre, para ödememekte direnenler için de ikna edici farklı metotları vardı. 

 

 

HADİ ÖZCAN

 

1954, kocaeli doğumlu. mehmet hadi özcan’ın 1980 ve öncesi yıllarda ülkü ocakları başkanlığı yaptığı bilinmektedir. ”kocaeli çetesi” lideri olarak bilinir. cürüm işlemek niyetiyle teşekkül oluşturma, adam yaralamak, cezaevinde talimatla suça azmettirmek, cezaevinde şahıslardan haraç toplama, çek-senet tahsilatı, adam kaçırma ve araba hırsızlığı hadi özcan’ın kabarık dosyasındaki suçlardan sadece birkaçıdır. ayrıca hadi özcan’ın ergenekon davası sürecinde alaattin çakıcı’yla ters düştüğü iddia edilmiştir. hadi özcan kocaeli’de bulunan kandıra cezaevi’nde cezasını çekmektedir.

 

NURİ ERGİN

 

Karagümrük çetesi‘nin lideri olan ergin’in 1997 yılında ünlü metris cezaevi’nde çıkan isyandan sorumlu olduğu iddia edilmiştir. sibel can’a fotoğraflı şantaj yapan can kuzu, ergin ve adamları tarafından kaçırılarak işkenceye uğramıştır. tutuklanıp afyon cezaevi’ne gönderilen nuri ergin ve kardeşi vedat ergin, 1999’da sabancı suikastı sanığı olan mustafa duyar’ı öldürmüşlerdir. ergin, sonradan kartal hapishanesi’nde beraber kaldığı alaattin çakıcı ve erol evcil ile anlaşmazlıklar yaşamıştır. alaattin çakıcı’nın adamlarının karagümrük spor kulübü’ne ait lokali basıp 10 kişiyi yaralanmıştır. buna karşılık olarak ergin’in adamları 19 nisan 2000’de çakıcı’nın gültepe ve zeytinburnu mıntıkalarındaki 2 kıraathanesine baskın yapmıştır. iki isim arasındaki gerginliğin artması sebebiyle nuri ergin hala mahkum olarak bulunduğu uşak şehrindeki e tipi cezaevi’ne gönderilmiştir.

 

HÜSEYİN BAYBAŞİN

 

1956, Diyarbakır lice doğumlu. kürt kökenli baybaşin aşireti’ndendir. 1976 yılında üzerinde 11 kilogram uyuşturucuyla türkiye’de, 1984’te ise ingiltere’de 6 kilogram uyuşturucuyla yakalanıp 12 yıl hapse mahkum edilmiştir. 1980’li yılların sonuna doğru avrupa’nın en büyük uyuşturucu kaçakçılarından biri haline gelmiştir. 1998 yılının mart ayında ‘siyah lale’ adıyla ingiltere, italya, belçika, almanya ve hollanda istihbaratı tarafından yürütülen uluslararası bir operasyonda yeğeni giyasettin baybaşin ile hollanda’da yakalanıp ömür boyu hapse mahkum edilmiştir. bbc’nin yaptığı araştırmada servetinin 16 milyar dolar civarında olduğu tespit edilmiştir. hüseyin baybaşin hala hollanda’daki vught cezaevi’nde tutuluyor.

 

HÜSEYİN SARAL

 

Of doğumlu. hüseyin saral, 1990’lı yıllarda türk ve romen emniyet güçlerinin ortaklaşa hareket ettiği ‘meriç operasyonu’ ile bükreş’te yakalanmasının ardından tanınmıştır. sedat şahin ve hüseyin saral önderliğindeki suç grupları arasında yaşanan çatışmalar basında yer almıştır. emniyetin saral’a 2002 yılından sonra düzenlediği yaklaşık 100 operasyonda 1.230 tabanca, 45 uzun namlulu silah, 20 el bombası, 1.255 dinamit lokumu ve birçok mermi ele geçirilmiştir. saral, 2005 yılında italya’nın roma şehrinde sedat şahin’in adamları tarafından sokak ortasında öldürülmüştür. hüseyin saral’ın öldürülmesine karşılık olarak 2014 aralık’ta şahin’in kardeşi vedat şahin ve adamı ferdi topal’ı nişantaşı’nda araçları başında öldürülmüştür.

 

FIRAT DELİBAŞ

 

Diyarbakır doğumlu. ‘hanımağa’ olarak tanınan sevgi özöcal ile çeşitli ortak işler yaptığı bilinmektedir. sevgi özöcal ile birlikte bir dönem şarkıcı cengiz imren’in koruma işlerini yürütmüştür. 2000’li yıllarda dehap’ın gençlik kolları’na çeşitli para yardımları yapmıştır. 2003 yılının ekim ayında, istanbul beyoğlu’nda gerçekleştirilen eş zamanlı operasyonlarda 30 ayrı mekanına baskın yapılmıştır. kazandığı kara paralarla 5 adet yarış atı aldığı, her gün neredeyse 1.000 tl’lik ganyan oynadığı tespit edilmiştir. 2006 yılında, hakkında 41 yıldan 89 yıla kadar hapis cezası istemiyle istanbul 13. ağır ceza mahkemesi tarafından dava açılmasına rağmen, ceza evinde tutuklu geçirdiği 3 senenin sonunda beraat etmiştir. delibaş, yaşamına istanbul’da devam etmektedir.

 

KÜRŞAT YILMAZ

 

12 eylül öncesinde ülkücü gençler derneği (ügd) üyesi olan yılmaz, çek senet tahsilatı ve sahte piyango bileti basmak suçlarından yargılanmıştır. yılmaz, derya ayanoğlu’nun babası armatör osman ayanoğlu’nun öldürülmesiyle bağlantısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınıp delil yetersizliğinden serbest bırakılmıştır. 1992'de kayhan güvelioğlu’nu öldüren yılmaz, 19 yıl ağır hapis cezasına çarptırılmıştır. toplam dört kez hapisten kaçan yılmaz, 25 temmuz 1998'de bulgaristan’ın varna kentinde kaldığı otel odasında tekrar yakalanmıştır. yılmaz, 15 temmuz 1999'da kuşadası eski belediye başkanı lütfi suyolcu’yu öldüren tetikçi fırat erdoğan’ı azmettirdiği gerekçesiyle suç ortağı yavuz kaşıkçı’yla birlikte ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştır.

 

EROL EVCİL

 

1970, bursa doğumlu. 1986 senesinde eşrofolu turizm ile iş hayatına atılan evcil, 1991 mustafa çağlar ile ortak olarak iplik işine girmiştir. 1997 senesinin haziran ayında ortadoğu ve balkanlar’ın en büyük entegre zeytin fabrikasını kurduğunu kamuoyuna ilan eden erol evcil’in, ismi ‘’zeytin kralı’’ olarak duyulmaya başlamıştır. alaattin çakıcı’nın dostu olduğu bilinen erol evcil’in bu dostluğu sayesinde iş bankası ve türkbank’tan rahatlıkla kredi aldığı iddia edildi. nesim malki cinayetini azmettirdiği gerekçesiyle interpol tarafından aranan erol evcil, 1999’da bursa’da yakalanmıştır. erol evcil, bursa emniyeti’nde polise verdiği ifadede nesim malki cinayetini azmettirdiğini itiraf etmiştir.

 

TÜRK ESCOBAR SARI AVNİ(AVNİ MUSULLU)

 

1942, rize çayeli doğumlu. interpol’ün kaçaklar için çıkardığı ”kırmızı bülten” listesinde üst sıralarda yer alan avni musullulu, 12 eylül 1980 sonrası türkiye’den kaçmıştır. bulgar mafya babalarıyla ortak eroin laboratuvarı, papa’ya düzenlenen suikast; kara para aklama, italya’daki devlet-mafya çatışmasında “arabuluculuk” yaptığı iddia edilmiştir. sarı avni, amerikan narkotik bürosu tarafından hazırlanan resmi raporda, dünyanın önde gelen eroin şebekelerine en fazla baz morfin sağlayan adam olarak resmi belgelerdeki yerini almıştır. sarı avni’ye ait olduğu araştırmalar sonucunda belirlenen 10 milyon sterlin değerindeki eroin paketleri, 1987 yılında londra’nın halley caddesi’nde ele geçirilmiştir. yaşar avni musullulu, 5 kasım 1998 tarihinde balıkesir’in altınoluk ilçesinde polis tarafından yakalanmıştır. musullulu’nun susurluk kazasından iki gün önce altınoluk ilçesinde ünlü mafyalardan abdullah çatlı, sedat bucak ve hüseyin kocadağ ile buluşarak yemek yediği polisin kayıtları incelemesi sonucunda ortaya çıkmıştır. musullulu, 6 mayıs 2002 yılında şartlı salıverme yasası kapsamında tahliye olmuştur.

 

SAMİ HOŞTAN(ARNAVUT SAMİ)

 

1947 doğumlu. susurluk davası hükümlüsü, ergenekon davası sanığı sami hoştan, eski istanbul sheraton oteli gazinosu’nun ortaklarındandır. 2. mit raporu’nda dhkp/c örgütü ile ilişkili olduğu, ispanya, hollanda ve kolombiya bağlantılı uyuşturucu kaçakçılığı yaptığı ileri sürülmüştür. raporda ayrıca, tarık ümit’in kaçırıldıktan sonra abdullah çatlı tarafından hoştan’ın çiftliğinde sorgulandığı da iddia edilmiştir. 1996'da susurluk’taki trafik kazasının sonrası ortaya çıkan karanlık ilişkilerle ilgili 14 sanığın yargılandığı davanın kararına göre hoştan dört yıl hapis cezasına çarptırılmıştır. ergenekon davasında silahlı terör örgütüne üye olma ve 6136 sayılı kanuna muhalefet suçlamalarıyla tutuksuz yargılanmıştır. uzun süre karaciğer kanseri tedavisi gören sami hoştan 11 mayıs 2015'te hayatını kaybetmiştir.

 

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: İzzet Dönmez
Etiketler: Türkiye'nin, En, Ünlü, Mafya, Babaları, Ve, Kabadayıları.,
Yorumlar
Haber Yazılımı