Uşak'ta Noterler Haftasonu Hizmet Vermeye Tekrar Başlıyor.
Haber
02 Ağustos 2021 - Pazartesi 21:38
 
Uşak'ta Noterler Haftasonu Hizmet Vermeye Tekrar Başlıyor.
Nöbetçi Noter Uygulaması Yeniden Başladı.
Ulusal Haber Haberi
Uşak'ta Noterler Haftasonu Hizmet Vermeye Tekrar Başlıyor.

TÜRKİYE GENELİNDE 119 NÖBETÇİ NOTER HAFTA SONUNDA HİZMET VERECEK

Koronavirüs salgını tedbirleri nedeniyle bir süre ara verilen Nöbetçi Noterlik uygulaması bugün tekrar başladı. Türkiye genelinde 119 Noter, bu hafta sonu vatandaşlara hizmet verecek.

Nöbetçi Noterlik uygulaması Adalet Bakanı Abdulhamit Gül tarafından Yargı Reformu Strateji Belgesi kapsamında noterlik hizmetlerinin daha etkin, verimli ve hızlı yürütülmesi amacıyla 6 Nisan 2019 tarihinde başlatılmıştı. Uygulamaya ticari işletmeler ve hafta içi iş yoğunlukları nedeniyle noterlik işlemlerini yaptıramayan vatandaşlar yoğun ilgi göstermişti. Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu’nun tavsiyesi doğrultusunda ise 17 Mart 2020’de uygulamaya ara verilmişti. Uygulamanın gerçekleştiği yaklaşık bir yılda  810 bin 448 işlem yapıldı.  

Vatandaşlardan gelen yoğun talep ve normalleşme süreciyle birlikte 30 Haziran’da Resmi Gazete’de yayınlanan genelge doğrultusunda nöbetçi noterlik faaliyetlerinin tekrar başlatılmasına karar verildi.

Bugün saat 10.00 itibariyle tekrar başlayan uygulama kapsamında bu hafta sonu 119 noter vatandaşlara hizmet verecek. Nöbetçi noterler 10.00-16.00 saatleri arasında salgın ile ilgili gerekli önlemleri alarak hizmet verecek. Nöbetçi noter sayısı yoğun talebin olduğu il ve ilçelerde ilerleyen haftalarda arttırılacak. 

Nöbetçi noterlikler, Türkiye Noterler Birliğinin internet sitesinden öğrenilebilir.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: İzzet Dönmez
Etiketler: Uşak'ta, Noterler, Haftasonu, Hizmet, Vermeye, Tekrar, Başlıyor.,
Yorumlar
Haber Yazılımı